Jdi na obsah Jdi na menu
 

Klubové podzimní zkoušky

28.8.2011, Vacíkov, OMS Příbram

5268.jpg 

Za účasti dvou štěňátek z Borových lesů, Aileen a Arga, a také dalších sedmnácti retrívrů se v krásném okolí loveckého zámečku ve Vacíkově konaly Klubové Podzimní zkoušky.

Celý týden předtím byl pro Aileenku i páníčka náročný, aneb "těžko na cvičišti, lehko na bojišti" . Poctivě jsme každé horké letní odpoledne trénovali přinášení vlečené pernaté a také slídění s dohledáním pernaté zvěře. V mrazáku byla jen kačenka, tak jsme si museli vystačit takto..

 

S vylosovaným číslem 18 jsme se s dalšími třemi účastníky odebrali k rybníku, na Přinášení kachny z hluboké vody. Ája úvod zvládla parádně; padl výstřel, počkala na povel a hurá na hladinu pro kachnu. I přinesení bylo v pořádku a získali jsme hned dvě čtyřky .

Další na pořadí bylo Vodění psa. Ájinku tentokrát při chůzi bez vodítka víc zajímalo čmuchání v trávě, a tak disciplína v našem podání vypadal spíš jako vodění páníčka ale dobrýýý, získali jsme známku 3.

Se stejnými rozhodčími jsme absolvovali ještě Marking. Pro Áju žádný problém, čekala na tichý povel "Aport" a neomylně přinesla kachnu páníčkovi - známka 4 .

A je to tu - první vlečka . Ukáže se, zda Ája pochopila, co od ní páníček očekává... Před disciplínou jsme se dozvěděli, že náš bráška Argo bohužel pernatou nedohledal a podzimní zkoušky tak nedokončí čest Borových lesů tedy musíme hájit už jen my..

"Ájí... STOPA" Ája s čumáčkem u země vyráží vpřed. Za chvilku už přeskakuje mezi dvěma blízko sebe nataženými vlečkami, nenechává se zmást a úspěšně dohledává kus pernaté zvěře na kraji lesa. Peláší k páníčkovi nejkratší cestou. Jupííí, máme to ! S časem 43 sekund získává Ája z disciplíny Přinášení vlečené pernaté známku 4.

5257.jpg

 Pernatou vlečku jsme úspěšně zvládli, je čas zkusit i zajíce To bude napínavé, Ája nikdy neměla srstnatou zvěř v tlamě !

Přicházíme k nástřelu a s povelem "STOPA" Ája vybíhá. Za malou chvilku už mizí za kopečkem. Tu a tam vykoukne, slídí na druhém konci louky. Asi po minutě se celá udýchaná vrátila k páníčkovi a museli jsme znovu nasadit na stopu Napodruhé už bylo vše  bez chybičky, Ája zajíce doslídila, přinesla a hezky předsedla.

Čas na krátkou poradu rozhodčích...

Dostáváme z disciplíny Přinášení vlečené srstnaté známku 4 a pomocnou 3 z Přinášení; Ája prý zajíčka našla hned při prvním nasazení, čuchla k němu... brrr.... a šla pryč

Před závěrečným Slíděním s dohledávkou je dokonce reálná šanci na titul CACT !

Při nacvičování se nám však tahle disciplína moc nedařila; Ája byla po slídění tolik uběhaná, že už nechtěla po výstřelu dohledávat pernatou. Bohužel ani "na bojišti" se nám příliš nevedlo Slídění bylo parádní, Ája běhala zleva doprava a hezky prohledávala celou louku. Padl výstřel a zastavila se. Celá udýchaná, už nechtěla běžet proslídit posledních padesát metrů, kde byl ukrytý kus zvěře.. Páníček nic nevzdal, vynaložil veškeré úsilí a dal spoustu povelů, až se nakonec podařilo Áju přesvědčit, že to má ještě zkusit a pernatou tam najde No hurááá, ještě že tak, vypadnout na závěrečné disciplíně by nás hodně mrzelo. Ze Slídění s dohledávkou jsme dostali známku 3, nicméně na pomocných malých známkách byly srážky, hlavně za poslušnost (njn, velké množství povelů...)

Zkoušky máme, a to je hlavní  Ája skončila na celkovém 4.místě z devatenácti pejsků, vyhráli jsme hezkou mističku na vodu a hrneček s pejskem

  5277.jpg

Disciplína  Známka
 Počet bodů
Nos 4 32
Slídění s dohledávkou 3 20
Přinášení vlečené pernaté 4 20
Přinášení vlečené srstnaté 4 15
Přinášení kachny z hluboké vody 4 12
Chování po výstřelu 3 8
Vodění psa 3 8
Poslušnost a ovladatelnost 3 24
Paměť k aportu - marking 4 16
Přinášení 4 18
 Celkový počet bodů 173, výsledná klasifikace I.cena

 

Fotogalerii a více ke zkouškám naleznete na stránkách KCHLS