Jdi na obsah Jdi na menu
 

Klubové speciální zkoušky z vodní práce

12.7.2008, Dunajovice, OMS Jindřichův Hradec

Obrazek

Tady vám něco poví můj páníček. A když si bude vymýšlet, tak ho kousnu

Obrazek

V kraji rybníků, na Třeboňsku v jižních Čechách, v obci Dunajovice a přilehlé honitbě, jsme se v létě zúčastnili zkoušek z vodní práce. Počasí nám vyšlo parádně, nebylo ani moc horko, ani nepršelo. Zkrátka ideálně, aby naši pejskové předvedli, že ochotu k práci na vodě mají vrozenou a pracují s radostí.

Po ranním losování skupin jsme se přesunuli k nedalekému rybníku, kolem dokola obrostlém hustým rákosím. Páni rozhodčí rozhodli, že právě tady se odzkouší disciplíny Práce v rákosí a Dohledávka pohozené kachny.
Ve skupině nás bylo šest, my šli na řadu jako čtvrtí. Jak přišel pokyn rozhodčích, vypustil jsem Verunku do rákosí. Ani nebylo třeba dávat další povely, sama hezky slídila a nebála se ani vyrazit na vodní hladinu. Spolu s rozhodčími jsme postupovali podél rákosí, odkud se ozývalo praskání a pak i zvuky vyplašené vodní zvěře. Nechal jsem Verunku ještě chvíli slídit, mezitím nám rozhodčí kousek dál do rákosí schovali jednu kachnu. Ovšem Verča si poradila bravurně - hned jak se na povel vrátila ze slídění, poslal jsem ji dohledávat a za malý okamžik už běžela ke mně i s kačenou Disciplína dohledávky pohozené kachny byla velmi podobná, já ani Verča jsme nesměli vidět, kam rozhodčí kachnu vhodí. Jen tentokrát nešlo o slídění, ale o to, aby pejsek co nejdříve kus zvěře dohledal a přinesl.
První část tedy byla úspěšně za námi.
 
Všichni jsme se přesunuli na opačný konec obce, další disciplíny neprobíhaly na vodní ploše, nicméně prokázat jejich znalost a správně předvést bylo nezbytnou součástí celých zkoušek.
Tedy nejdříve to byl Marking - Verunka čekala poslušně u nohy a sledovala před námi na louce stojící rozhodčí. Padl výstřel a ze vzduchu do vysoké trávy spadl bažant. Teď jen čekat, čekat.. rozhodčí mi posunkem dal pokyn, že mohu psa vypustit. Dávám povel "Aport", Verča vyráží vpřed. Bez zaváhání bažanta sbírá  a přináší
Pak jsme ještě předvedli, že umíme chodit u nohy na vodítku i bez něj (Vodění psa).
Závěrečná část zkoušek měla dvě, v podstatě hlavní disciplíny - Přinášení jedné a potom i dvou kachen z hluboké vody. Tady jsme trochu zaváhali Verunka sice šla pro kachny na vodu, ale nechtělo se jí aport přinést až k páníčkovi, tak jak to má správně být. Prošli jsme v obou případech s nižší známkou, ale nám to vůbec nevadilo.
Nakonec se všichni vůdci i se psy shromáždili na louce okolo Obojského rybníka, tam kde dopoledne probíhaly dohledávky. Šlo ještě o to prověřit, jak se pejsci umějí chovat na stanovišti u vody. Měl jsem z toho obavy, neboť na lesních zkouškách jsme podobnou disciplínou hned na začátku prošli jen těsně... Tentokrát docela pomohlo, že všichni pejsci už byli docela unavení z obtížných úkolů, které během zkoušek plnili. Verunka mi vydržela celou dobu sedět u nohy,a i když toho střílení bylo hodně, v klidu vyčkala, dokud se neozvalo troubení z lesního rohu. 

Společně jsme tedy prokázali, že umíme pracovat nejen v lese, ale i ve vodě.

Ani tentokrát jsme nedosáhli na posty nejvyšší, ale třeba příště


Disciplína  Známka
 Počet bodů

Přinášení 2 kachen z hluboké vody -

handling

3 18
Přinášení kachny z hluboké vody 3 12
Práce v rákosí 4 12
Dohledávka pohozené kachny v rákosí 4 20
Chování po výstřelu 4 8
Paměť k aportu - marking 4 16
Přinášení 3 6
Vodění psa 4 8
Poslušnost a ovladatelnost 3 12
Chování na stanovišti 3 6

 Celkový počet bodů 118, výsledná klasifikace I.cena

 

Fotogalerii a více ke zkouškám naleznete na stránkách KCHLS