Jdi na obsah Jdi na menu
 

Ověření vlohových vlastností retrieverů

25.6.2010, Albeř u Nové Bystřice

 Obrazek

Na výcvikovém pobytu v Malém Ratmírově nám to nevyšlo, ale s páníčkem jsem od té doby hodně zapracovala na plavání a aportu z vody, vyrazili jsme tedy na OVVR do Albeře u Nové Bystřice.

Ranní odjezd z domova byl trochu smutný pro mou mamku Verunku, poprvé nemohla jet spolu s námi, páníček říkal, že je nutné abych byla soustředěná na disciplíny "psí maturity" a  na dovádění bude navečer času spoustu

Asi za hodinku jsme přijeli do hezkého lesního tábora Walter, místa konání zkoušek i předchozího týdenního pobytu pro další pejsky. Měli jsme čas i na krátkou psicházku po okolním lese - pro mě úplně nové prostředí, každou cestičku jsem řádně proslídila

Na zkoušky nastoupilo 18 retrívrů včetně mě. Než jsme vyrazili do nedaleké honitby k plnění disciplín, přišla ještě v táboře na řadu "zkouška povahy" aneb klidná chůze kolem všech psích kamarádů, bez štěkání a skákání.. Šlo mi to hezky, povídal páníček.

Pak už jsme naskočili k dalšímu pejskovi do auta a vyřážíme do honitby (Pozn. naše autíčko nemělo povolení na vjezd do honitby, tak jsme se svezli v terénním Jeepu)

S vylosovaným číslem 2 jdeme s dalším pejskem hned na disciplínu zvanou Chování po výstřelu. Vybíhám na páníčkův povel Dopředu! Proháníme se s pejskem ve vysoké trávě a najednou rána! Zastavím se, koukám nahoru.. tak kde bude padat ta kachna?

Páníček je spokojený, ale pro nás oba dost nečekaně dostáváme z disciplíny známku 2. Po skončení se hodně ptáme, ale i přes páníčkovu snahu o obhájení mé reakce na výstřel (takto to totiž cvičíme i doma, pro účel vyšších zkoušek!!) se nedaří známku vylepšit a po první disciplíně nám tak uniká možnost získat plný počet bodů.. Dle rozhodčího se na OVVR požaduje, aby pes po výstřelu bez zastavení se dál slídil a až na povel svého pána se nechal přivolat. No nevadí... jdeme dál, známka 2 nás nevylučuje z dalšího posuzování.

Další přichází na řadu disciplína Nos. Tady byl páníček hodně zvědavý, zda to zvládnu lépe než před třemi roky mamka Verunka. Počkej, uvidíš... Na povel Hledej! vyrážím na louku a slídím, slídím.. jééé, veliký srnčí spárek. Beru do tlamičky a neomylně zpět k páníčkovi. Hezky předsednu, předám a páníček moc moc chválí Dostáváme známku 4 a pochvalu od rozhodčího, že právě viděl příkladné splnění disciplíny.

Třetí a čtvrtou disciplínou je Vodění psa - na vodítku a volně. Obojí plním krásně na známky 4 a zase 4

A přichází na řadu závěrečná, pro nás vrcholová disciplína, na kterou jsme se hlavně připravovali - Aport z vody. Nedaleký rybník (opět jsme museli trochu popojet Jeepem) s trochu prudším vstupem do vody a špinavější vodou nevypadal tak krásně jako námi oblíbená Veselská pískovna. Trochu motivace od páníčka a jdu na to! Na aport vybral páníček bílého dummíka, jsem na něj zvyklá Rozhodčí háže dummíka na vodu. Není příliš daleko, už jsem plavala i dál. Páníček konečně dává povel Aport! Hop do vody a plavu jak mi síly stačí (no, umím už i rychleji, ale není tu Verunka, tak proč se namáhat, nikdo mi dummíka z vody nevezme )

Beru dummíka a zpátky na břeh. Páníček tentokrát nečekal na předsednutí a přebírá aportík hned jak jsem vylezla z rybníka. A paráda, Aport z vody máme za 4, Ochotu k práci na vodě také za 4

A mám OVVR splněné, dokonce jsem lepší než mamka Verunka Ale mám se od ní ještě hodně co učit, na zkoušky vyšší...

Obrazek

A tady mé vysvědčení z retrívří maturity

Disciplína  Známka
 Počet bodů
Chování po výstřelu 2 6
Nos 4 40
Aport v terénu 4 32
Vodění na vodítku 4 12
Vodění volně 4 16
Ochota k práci ve vodě 4 32
Aport z vody 4 40
Kontakt s vůdcem 4 16
Vrozená chuť k práci 4 32

 Celkový počet bodů 226, výsledná klasifikace PROSPĚL

 Kompletní výsledky zde.