Jdi na obsah Jdi na menu
 

25. 3. 2011

Historické centrum města Prachatice

a výstup k Libínské rozhledně


Z dosud nenavštívených větších jihočeských měst už nám zůstaly pouze Prachatice - tak huráá na průzkum a aby byla spokojená i Verunka, musíme vyběhnout i k rozhledně, tentokrát to je Libín, jižně od Prachatic.

12_-_borove_lesy_na_hrade_osule.jpg

Ještě před Prachaticemi odbočujeme do Vitějovic, na zalesněném kopci je tu schovaná zřícenina hradu Osule. No, schovaná být klidně může, nasadíme na stopu a nahoře jsme co by dup .

Tak snadné to ovšem nebylo, lesní pěšina k vrcholku je sice dobře značená, ale hooodně strmá a náročná i pro pracovní psí plemena . Jak ale vidíte na společné fotce, tým z Borových lesů to nevzdal a kopec úspěšně zdolal !

 17_-_aileen_na_osuli.jpg

Aileen se na hradě líbilo, spokojeně zapózovala před bývalými hradbami.

Prozkoumali jsme všechna zákoutí a cestičky, hrad měl původně dvě vysoké věže a byl opravdu rozhlehlý. Cesta zpátky k autu se hledala obtížně, turistické značení je na kmenech stromů patrné pouze když se jde k hradu  A tak jsme zvolili způsob "vzhůru dolů" - netrvalo dlouho a už jsme vyběhli na prosluněnou louku pod kopcem

40_-_prachatice-_aileen_a_verca_na_velkem_namesti.jpg

To už je prachatické Velké náměstí, naši retrívři a za nimi nová radnice.

Aileen s Verunkou proslídily uličky v historickém centru, páníček nafotil spoustu domečků na náměstí, kostel sv.Jakuba (tam ale pejskové nemohou ) a skrz Dolní bránu jsme poté  zamířili zpátky k autu.

A hurá do Libínského sedla !  

 51_-_libinske_sedlo-_kozy.jpg

Aileenka si tu vyhlédla nové kamarády  Sice se pásli za plotem, ale ze zvědavosti pomalu přikráčeli blíž a skrz dřevěné plaňky se s naším retrívrem-mazlíkem očuchali. Na fotce není vidět, ale ve výběhu bylo i jedno ještě malinké kůzlátko

64_-_rozhledna_libin.jpgZděná rozhledna na kopci Libín se nachází necelé dva kilometry od Libínského sedla, po modré turistické stezce.

Před výstupem k závěřečnému cíli našeho výletu se však musíme pořádně posilnit - zašli jsme do jedné z místních hospůdek na oběd a páníček vybral opravdu znamenitě - vepřové koleno s chlebem  Bylo tak veliké, že by to sám nesnědl a rád se s námi rozdělil. Mňam, to byla dobrota, a ještě krajíc chleba k tomu

61_-_aileen_u_vchodu_na_rozhlednu_libin.jpg


U rozhledny pusto prázdno, jen jeden pes čekal u vchodu Páníček vystoupal po dřevěných schodech na vyhlídku a nafotil pohled do okolí i na celé Prachatice.

Panorama i další fotky vyčmucháte tady.