Jdi na obsah Jdi na menu
 

Klubové speciální zkoušky z vodní práce

2.7.2011, Dobříš-Rosovice, OMS Příbram a MS Rosovice

361.jpg

A je to tu! Aileen vyráží s páníčkem na první vyšší lovecké zkoušky 

 Jelikož je Ája retrívr-vodník a vodní zvěř už umí dohledávat i aportovat, řekli jsme si, že jako první přihlásíme Speciální zkoušky z vodní práce v Rosovicích.
Hned na úvod musíme pochválit organizátory
, penzion i okolí Nového rybníka je báječné místo. Máme okolí Dobříše rádi, nedaleko ve Vacíkově složila mamka Verunka své Podzimní zkoušky .

Ale pojďme se podívat, jak zkoušky probíhaly...

rehor.jpg

Zúčastnilo se 13 retrívrů. Páníček pro Aileenku vylosoval  startovní číslo 8 a spolu s dalšími třemi účastníky jsme vytvořili druhou zkouškovou skupinu.

První disciplínou byla Dohledávka pohozené kachny. Od rybníka foukal příznivý vítr a pro psí čumáčky nebyl tedy problém v hustém rákosí slídit a nalézt aportík. Aileen sedá páníčkovi k noze a kouká.. čeká na povel. "Je tam kačenka, Ájí..." šeptá páníček do ouška. "Hledej!" Ája vybíhá a rovnou si to namíří do míst, kde před ní slídil kamarád flat. Hop do rákosí! A za malou chvilku už běží s velikou kachnou v tlamě k páníčkovi. Předsedá a nejistě stáhne ouška... Páníček však chválí, "moc šikovná Ája". Dostáváme známku 4 a pochvalu za rychlou a chuťovou práci.

Disciplína Práce v rákosí, zakončená dohledáním kachny, se stala osudnou pro dva pejsky z naší skupiny, kteří bohužel i přes hezké slídění pernatou zvěř ve vysokém rákosí v časovém limitu nedohledali.

Páníček měl víc než z dohledání trošku obavu ze slídění, Ájinka při nácviku z rákosí často vybíhala a k dalšímu slídění bylo třeba opakovat povely. Ani tady neměla takovou výdrž, ale rákosí proslídila slušně. Dohledat kachnu se však dlouho nedařilo, časový limit se přehoupl za svou polovinu a Ája už ztrácela chuť do rákosí znovu a znovu vbíhat. Její čumáček nikde nezachytil známou vůni a jakoby už ani páníčkovi nevěřila, že tam kačena někde bude. Vypadalo to, že stejně jako mamka Verunka na svých prvních vodních zkouškách (v Řásné) právě na téhle disciplíně vypadne.. Naposledy zamířila z přilehlé louky do rákosí a delší chvíli nebyla vidět. A sláva  Nese kačenku a s vlajícími oušky pádí k páníčkovi, co jí síly stačí. Stihli jsme to..ufff...
Rozhodčí nás ohodnotili známku 2 ("pes v rákosí slídí, ale není to systematické prohledávání, vůdce často musel dávat povely; dohledávka splněna těsně před koncem časového limitu"). Ale super, pokračujeme, čeká nás Marking

Z Markingu si odnášíme bezchybné hodnocení známkou 4! Áju výstřel nerozhodil, čekala u nohy na povel, tedy i Přinášení a Chování po výstřelu nám do  tabulky přidávají malé 4.

Po krátké přestávce u penzionu odcházíme s rozhodčími první skupiny po hrázi Nového rybníka na poslední tři disciplíny. Vítr hodně silně fouká, na rybníku je úplné vlnobití!
Na Přinášení kachny z hluboké vody nastupuje jen Ája a kamarád flat (pozdější celkový vítěz zkoušek). Ája sedí páníčkovi u nohy a čeká. PRÁSK! Padne rána a na rozbouřenou hladinu rybníka dopadá kachna. "Ája, Aport !" Ája vyráží na svou oblíbenou vodu. V této disciplíně ještě neomylně... Plave, plave, čapne kachnu a zase zpátky. Hezký výkon, máme 4 z disciplíny a malou 4 z Přinášení.

A na řadě je Handling - přinášení dvou kachen z hluboké vody. Aileenka najednou viděla ty veliké vlny, cítila silný vítr a páníček ji nemohl vůbec dostat dál do vody. Vyčerpal hodně povelů. Nakonec se odhodlala, vyplula  pro jednu a po krátkém váhání nad klackem ve vodě i pro druhou kachnu. No huráá... 
Rozhodčí si berou krátkou chvilku na rozmyšlenou. Tušíme, že povelů bylo opravdu hodně, tak snad... Ale jo, procházíme se známkou 2 z Handlingu a malou 2 za Poslušnost.

Ještě nás čekalo Vodění psa. Na hrázi rybníka předvedla Ája klidnou chůzi na vodítku i bez něj, známka 4.

A jak už to bývá, na závěr pro všechny společná disciplína - Chování na stanovišti. Jelikož už jsme nemohli vyhrát, páníček zvolil jistotu a Áju vedl na vodítku. Zatroubení na roh, hon začíná  Všichni pejskové s páníčky stojí s rozestupy na kraji rybníka a asi deset minut se jen střílí a střílí.. a střílí. Ája je zvědavá fenka, ve střehu, jak někde padl výstřel, hned nastražila ouška a otočila tím směrem hlavu. Vše v pořádku, jsme hodnoceni známkou 3 (za vodítko).

 

430.jpg

Tak to bychom měli, své první vyšší zkoušky Ája zvládnula, dostáváme diplom a malý dárek - tašku na aporty. A příště budeme ještě lepší, čekají nás na konci léta zkoušky Podzimní  

Disciplína  Známka
 Počet bodů

Přinášení 2 kachen z hluboké vody -

handling

2 12
Přinášení kachny z hluboké vody 4 16
Práce v rákosí 2 6
Dohledávka pohozené kachny v rákosí 4 20
Chování po výstřelu 4 8
Paměť k aportu - marking 4 16
Přinášení 4 8
Vodění psa 4 8
Poslušnost a ovladatelnost 3 12
Chování na stanovišti 3 6

 

 Celkový počet bodů 112, výsledná klasifikace II.cena


Fotogalerii a více ke zkouškám naleznete na stránkách
KCHLS