Jdi na obsah Jdi na menu
 

22. 4. 2011

Vrchol Javořice

a městská památková rezervace Telč

Před velikonočním prodlouženým víkendem si páníček vzal dovolenou a jedeme na celodenní výletík

img_4447.jpg

Nejvyšším vrcholem v okolí našeho hlavního cíle, města Telč, je 837 metrů vysoká Javořice. V obci Světlá necháváme naše autíčko a jde se vzhůru. 

Po stezce není žádný potůček, a tak jsme obě uvítaly možnost vykoupání se u Studánky Páně, při cestě, kousek pod vrcholovým bodem Javořice.

Ájinka tu a tam zavětřila lesní zvířátka a rozběhla se mezi husté smrčky. Pokaždé se však nechala přivolat a páníček odměňoval oblíbenými pamlsky

Z vrcholku jsme se do Světlé vraceli jinou cestou, kolem nás krásně rozkvetlé stromy, rozsáhlé pastviny  a na okraji obce v zemědělském areálu i spousta oveček. Ájinku zajímaly ty nejmenší, chtěla si hrát..

img_4495.jpg Krásnou fotečku na hradbách jsme si udělali na Janštejně.

Zřiceninu hradu s dosud patrnými obrysy místností jsme však hledali těžko. Páníček sice měl podrobnou mapu, ale i tak z auta přehlédnul žlutou turistickou značku u úzké, nenápadné lesní pěšiny a museli jsme se  vracet.

Od silnice pak není zřícenina daleko, s dvěma šikovnými čumáčky jste tam hned

 

K prosluněnému dni patří i trochu opalování na kameni. Na skalnatém výběžku nad vsí Lhotkou, kde kdysi stával hrad Štamberk, jsme si parádně odpočinuly a na posilnění posvačily každá několik plátků sýra.  Páníček mezitím hledal zachované torzo hradní zdi a náznaky opevnění - a byl úspěšný, jak vyčmucháte v naší fotogalerii

 img_4514.jpg

Odpoledne už nás uvítala památková rezervace Telč. Na náměstí bylo docela živo, plno turistů. Páníček hned běžel do Infocentra pro turistické známky. Obě jsme zatím čekaly s mamkou u lavičky, na travičce vedle Mariánského sloupu.

V jednom z obchůdků v podloubí jsme si očmuchaly ručně vyráběné dřevěné hračky pro děti (pejskům by se také líbily ). Pomalu jsme přišli až k telčskému zámku na západním konci náměstí. Páníček s mamkou nahlédli také do kostela svatého Jakuba.

img_4585.jpg

Malou brankou za kostelem se vejde do zámeckého parku s mnoha stromy, keříky... a hlavně Ulickým rybníkem. Pro naší Verunku by se spíš hodilo "uličnický rybník" sotva páníček nafotil retrívří idylku v parku s telčským zámkem v pozadí, Verunka nevydržela a hurááá do vody. A znovu a ještě... a byla úplně spokojená Ája šla do rybníka samozřejmě také, nemyslete, že by zůstala pozadu..

Zámeckým parkem jsme kolem hradeb přišli až ke Štěpnickému rybníku, severně nad náměstím. Na hladině se právě plavily dvě kačeny, Ája bedlivě hlídala, jestli se náhodou nezačnou přibližovat ke břehu

V Telči se nachází i rozhledna Oslednice. K té jsme se vypravili po procházce historickým centrem města. Bohužel, rozhledna byla zavřená, dle informační tabule v dubnu ještě není turistická sezóna A i když tentokrát páníček nestoupal na vyhlídkovou plošinu, Verunka opět dávala hlasitě najevo, že se jí nelíbí, když chce páníček jít nahoru a ona nemůže...

A jaké máme z výletu obrázky?